Bezpečnosť

Na prevádzku firiem dohliada už 5 000 inteligentných kamier Konica Minolta

Inteligentné kamery sú stále častejšie spájané s umelou inteligenciou (AI). V reálnom čase prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti a produktivity práce, k optimalizácii procesov a všeobecne k správnym manažérskym rozhodnutiam. Dokážu napríklad predikovať vznik požiaru skôr, ako nastane, odhaliť defekt produktu ešte predtým, ako zíde z výrobnej linky alebo upozorniť strážnu službu na hrozbu vandalizmu.

25.10.2023
4 minúty 4 minúty
Obsah
Od roku 2017 nainštalovala Konica Minolta vo vyše 300 českých a slovenských firmách viac ako 5 000 inteligentných kamier. Denne sú to inštalácie v priemere 2 kamier. Jubilejné päťtisíce zariadenie Konica Minolta spustila v spoločnosti Rohde & Schwarz Vimperk.

Umelá inteligencia v kamerách pomáha predchádzať škodám

Sledovacie AI systémy v kamerách sú zamerané na kumuláciu tepla vo vnútri výrobných strojov, v priestoroch skladov alebo napríklad na skládkach odpadu. Na rozdiel od človeka, ktorý dokáže reagovať až vo chvíli, keď sa objavia prvé známky zahorenia, AI v tomto prípade poskytuje viac času na riešenie mnohokrát vážnych problémov a vzniku škôd. 

Na nežiaduce situácie AI reaguje napríklad:

 • Spustením alarmu.
 • Vypnutím stroja.
 • Rozposlaním varovnej SMS.
 • Zaslaním aktuálneho videozáznamu na vybraný server.

Neplánované odstávky výroby, predikcia údržby strojov

Vyhodnocovanie obrazu pomocou AI umožňuje tiež vyššiu automatizáciu a zefektívnenie vybraných firemných procesov. Systém napríklad dokáže sám vypnúť výrobný stroj vo chvíli, keď sa začne len ľahko prehrievať. Analýzou štatistík je možné aj predikovať údržbu strojov, objednávať servis a zamedziť dlhodobým neplánovaným odstávkam výroby.

Chráni zamestnancov pred úrazmi

Inteligentné kamery sledujú nežiaduci pohyb v blízkosti strojov alebo v miestach, kde môžu zamestnanci prísť k úrazu. V prípade použitia termokamery možno na určitých zakázaných miestach odhaliť aj tie najmenšie zdroje ohňa, ako je napríklad zapálená cigareta.

Pomáha ochrane objektov

Inteligentné kamery dokážu na rozdiel od človeka sledovať pohyb osôb aj pri zlej viditeľnosti. Môžu tak kedykoľvek odhaliť neoprávnené vniknutie do areálu firiem alebo poškodzovanie majetku.

Aké segmenty inteligentné kamery najviac využívajú?

O inteligentné kamery majú najčastejšie záujem spoločnosti z týchto segmentov:

 • Priemyselná výroba
 • Logistika
 • Retail
 • Bankovníctvo
 • Auto-moto
 • Verejná správa
 • Nemocnice, iné zdravotnícke zariadenia a ďalšie
V oblasti auto-moto pomáhajú s dohľadom nad vozovými parkami, v retaili potom s analýzou zákazníckeho správania alebo s úpravami marketingových stratégií. V nemocniciach uľahčujú prácu zdravotným sestrám v nonstop dohľade nad pacientmi. 
Toto by pre vás mohlo byť tiež zaujímavé:

Zima sa blíži, buďte pripravení!

Viete, že naše robustné vonkajšie kamery MOBOTIX 7 sú navrhnuté tak, aby...

Bezpečnosť
27.09.2023

Patríte kvôli GDPR k nepriateľom kamier? S Mobotixom nemusíte.

Pri monitorovaní návštevníkov, zákazníkov alebo zamestnancov pomocou...

Bezpečnosť
09.08.2023
Pre vás od nás: