Ekológia

7 tipov pre ekonomickú
a ekologickú tlač

Patríte medzi firmy, v ktorých sa stoly prehýbajú pod množstvom vytlačených papierov a dokumentov? Veríme, že to tak nie je. Napriek tomu si pozrite niekoľko našich tipov, ktorými možno šetriť náklady aj životné prostredie.

15.09.2023
4 minúty 4 minúty
Obsah
71 % zamestnancov podľa správy Quocirca Future of Work Spotlight on Sustainability 2025 tvrdí, že do roku 2025 budú environmentálne otázky a udržateľnosť pre ich podnikanie dôležité, resp. mimoriadne dôležité (respondentmi prieskumu boli administratívni pracovníci a manažéri IT). Každá snaha sa počíta, preto čítajte ďalej.

1. Znížte spotrebu energie a papiera


Najjednoduchší spôsob, ako ušetriť energiu, je využívať na tlačovom zariadení úsporné režimy. Príkladom sú tlačiarne Konica Minolta s funkciou rýchleho štartu, alebo úsporné režimy s rýchlym vypínaním nepoužívaných častí zariadenia. Aj vďaka tomu dosahujeme polovičnú spotrebu energie oproti limitom Energy Star. Dobrým tipom je tiež skrátiť režim spánku z 20 na 2 minúty.

2. Digitalizujte všetko, čo sa dá


Digitalizácia papierových dokumentov, ako sú faktúry, zmluvy, žiadanky, výrazne znižuje potrebu tlače. Šetríte tým prírodu, ste efektívnejší a súčasne aj znižujete prevádzkové náklady. Okrem digitalizácie dokumentov ponúka Konica Minolta prostredníctvom certifikovaného partnerstva s M-Files riešenie pre kompletný manažment dokumentov a informácií vrátane elektronického podpisu, správy dátovej schránky alebo dôveryhodného archívu.

3. Kúpte si repasované zariadenia


Najnovšie zariadenia síce môžu byť najmodernejšie, pre životné prostredie však predstavujú novú záťaž. Ak chcete ušetriť, môžete odkúpiť prenajaté zariadenie Konica Minolta po uplynutí operatívneho lízingu. Repasovaným zariadením bizhub v porovnaní s výrobou nového, dokážete ušetriť až 70 % emisií skleníkových plynov (v závislosti od zariadenia). Šetríte tak nové zdroje, ekológiu, ako aj svoje náklady.

4. Overte si, aká je recyklácia


Zaujímajte sa o to, akým spôsobom je tlačiareň a predovšetkým tonery recyklované. Vyhľadávajte  zariadenia vybavené modernými polymerizovanými tonermi alebo tonermi z biomasy. Tie dokážu znížiť emisie CO2 až o polovicu. Recyklovať tonery môžete dvoma spôsobmi. Buď toner môžete odovzdať u predajcu, alebo dodávateľa, kde ste si ho kúpili. Druhou možnosťou recyklácie tonera je využiť program recyklácie tonerových kaziet, ktoré ponúkajú jednotliví výrobcovia tlačiarní, tonerov.

5. Urobte si energetický audit tlačiarne


Pomocou energetického auditu môžete zistiť, akú spotrebu má vaša tlačiareň a následne urobiť potrebné zmeny. Tlačiarne Konica Minolta majú v sebe zabudovaných niekoľko takýchto nástrojov. Príkladom je služba celkových nákladov (Total Cost of Ownership - TCO). Získate presný prehľad o spotrebe energie, papiera či tonera. Môžete tak hľadať nové spôsoby, ako ušetriť a byť viac ekologický.

6. Používajte recyklovaný papier


Dopad na životné prostredie môžete znížiť aj používaním recyklovaného papiera. V porovnaní s klasickým kancelárskym papierom sa ušetrí pri jeho výrobe 73 % energie, 80 % vody a 40 % emisií CO2.

7. Zvážte kompenzáciu vplyvu tlače na životné prostredie


Každá tlač má vplyv na životné prostredie. Môžete to kompenzovať podporou projektov na ochranu klímy. Príkladom je program Enabling Climate Comensation, v rámci ktorého Konica Minolta poskytuje kompenzáciu za nevyhnutné emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú počas životného cyklu zariadenia. Druhým zaujímavým projektom je ClimatePartner, kde Konica Minolta podporuje nahradenie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi energie.

Energeticky efektívna kancelárska tlač

Široký prehľad kancelárskych tlačových zariadení.

Zistiť viac

Digitalizácia dokumentov a M-Files

M-Files je lídrom v oblasti správy dokumentov na základe metadát, ktorá vám pomôže rýchlo nájsť informácie a zabezpečiť citlivé dáta.

Zistiť viac
Toto by pre vás mohlo byť tiež zaujímavé:

Päť tipov na digitálne upratovanie a udržateľnosť

Deň digitálneho upratovania 2024 sa koná 16. marca 2024 a nabáda nás, aby sme...

Ekológia
15.03.2024

Poradca pre recyklovanie: Kam s použitými tonermi alebo šanónmi?

Aj vy premýšľate, ako správne recyklovať niektoré kancelárske potreby? Častým...

Ekológia
10.10.2023
Pre vás od nás: