150 rokov inovácií: Konica Minolta oslavuje výročie svojho založenia

| 6 novembra 2023

Praha 6. novembra 2023 – Konica Minolta, globálny poskytovateľ IT služieb, oslavuje v tomto roku 150 rokov od svojho založenia. V Českej republike a na Slovensku pôsobili obidve pôvodne oddelené spoločnosti Konica a Minolta od začiatku 90. rokov minulého storočia. Od zlúčenia v roku 2003 je Konica Minolta dlhodobým lídrom medzi dodávateľmi tlačových riešení. V poslednej dekáde sa etablovala aj na trhu poskytovateľov IT služieb súvisiacich s digitalizáciou firiem či inteligentných kamerových systémov.


„Charakteristickou vlastnosťou Konica Minolta, ktorú preukazuje jej 150-ročná história, je umenie prispôsobenia sa zmenám na trhu i potrebám zákazníkov. Pôvodné spoločnosti sa vypracovali najprv na lídrov v segmente fototechniky a neskôr aj v oblasti tlačových a kopírovacích riešení. Túto zručnosť sa nám darí aj naďalej napĺňať a rozvíjať,
stále viac sa však sústreďujeme na nové oblasti podnikania,“ povedal
Pavel Čurda, generálny riaditeľ spoločnosti Konica Minolta Business Solutions Czech a Konica Minolta Slovakia.
 
Medzi tie patria v posledných rokoch najmä komplexné IT služby a inteligentné kamerové riešenia využívajúce umelú inteligenciu. Práve ich predaj sa na výsledkoch tuzemského zastúpenia globálneho koncernu Konica Minolta v minulom fiškálnom roku podieľal už jednou tretinou. „Aktuálne výsledky za prvý polrok tohto roka ukazujú, že by sa nám mohlo podariť minuloročný úspech minimálne zopakovať. Doterajšie tržby a zisk zatiaľ kopírujú rok 2O22,“ informoval P. Čurda s tým, že počas svojho pôsobenia na českom
a slovenskom trhu dosiahla Konica Minolta v tomto roku aj jubilejných 40 000 obslúžených zákazníkov.
 
Významnú pozíciu v rámci globálnej spoločnosti má aj brnianske výskumné a vývojové centrum, ktoré je jedným z iba piatich podobných inovačných centier
Konica Minolta na svete. Českí programátori sa tu zameriavajú najmä na vývoj softvérových produktov, spojených so správou digitálnych dokumentov, a na videoanalytické nástroje, využívajúce prvky umelej inteligencie, určené pre inteligentné kamerové riešenia. 
 
 
 
História: 150 rokov inovácií
 
Na samom začiatku bol Rokusaburo Sugiura, ktorý v roku 1873 založil v Tokiu prvú fotografickú predajňu v Japonsku. Tá sa neskôr stala základom firmy Konica.
O 55 rokov neskôr založil v Osake Kazuo Tashima spoločnosť Nichi-Doku Shashinki Shōten (japonsko-nemecký obchod s fotoaparátmi),
ktorá sa v roku 1933 premenovala na Minolta. V roku 2003 sa potom Konica a Minolta spojili a vznikla súčasná spoločnosť Konica Minolta.
 
Počas svojej bohatej histórie získali obe spoločnosti množstvo prvenstiev vo svojom odbore. V roku 1903 prichádza Konica s prvou japonskou značkou fotoaparátov Cherry Hand Camera. V roku 1975 predstavila spoločnosť prvý 35mm fotoaparát na svete so vstavaným bleskom, pričom o dva roky neskôr pridala ako prvý výrobca na svete aj funkciu automatického zaostrovania. V roku 1995 potom uviedla na trh vo svojej dobe najrýchlejšiu kopírku na svete Konica 7050.
 
Aj spoločnosť Minolta má za sebou rad prvenstiev. V roku 1962 vyniesol americký astronaut John Glenn do vesmíru na palube lode Friendship 7 špeciálne upravený fotoaparát Minolta Hi-Matic. V roku 1969 sa vesmírny merač Minolta dostal až na povrch Mesiaca v rámci misie Apollo 11. Spoločnosť bola tiež prvým výrobcom, ktorý integroval autofokus do 35mm zrkadlovky. Konkrétne išlo o fotoaparát Minolta Maxxum 7000, predstavený vo februári 1985. Minolta je taktiež jedným z popredných svetových výrobcov planetárií
a Konica Minolta je dokonca dodnes jedinou spoločnosťou na svete, ktorá okrem výroby zaisťuje aj prevoz planetárií.
 
V roku 2003 sa obe firmy zlúčili a vznikla súčasná spoločnosť Konica Minolta. Tento krok odštartoval novú éru inovácií v oblasti digitalizácie informácií. Symbolom Konica Minolta sa stala nová značka multifunkčných tlačových zariadení bizhub. V roku 2006 Konica Minolta oznámila, že sa úplne sťahuje zo segmentu fotoaparátov.
 
V poslednej dekáde sa potom Konica Minolta transformovala z pozície dodávateľa tlačových riešení na poskytovateľa komplexných IT služieb pre digitalizáciu firiem.
V Českej republike s týmto cieľom v roku 2015 prevzala spoločnosť Webcom, z ktorej sa neskôr stala spoločnosť Konica Minolta IT Solutions, a posilnila tak svoju pozíciu poskytovateľa softvérových služieb. Od roku 2018 v tuzemsku vstúpila aj na trh kamerových systémov s technológiou inteligentných kamier značky Mobotix, ktorú dopĺňa vlastnými videoanalytickými nástrojmi.

Timeline | KONICA MINOLTA

Tlačová správa.pdf

Timeline

Pozrite sa na našu cestu prostredníctvom technológie. Za 150 rokov sme prešli dlhú cestu a sme na to hrdí.

Zobraziť infografiku