Inteligentné zrkadlo od Konica Minolta chráni zdravie zamestnancov

| 13 decembra 2023

Zvýšenie bezpečnosti práce v sektore priemyslu, zníženie chybovosti vo výrobných podnikoch alebo napríklad zvýšenie ochrany pacientov i lekárov v nemocniciach. Nová technológia FORXAI Mirror od Konica Minolta dokáže vďaka umelej inteligencii upozorniť na chýbajúce ochranné pomôcky, ich nesprávne nasadenie alebo poškodenie. Zariadenie v podobe „inteligentného zrkadla“ je vhodné do prevádzok, kde nesprávne použitie ochranných pomôcok môže spôsobiť škodu na zdraví či majetku. Úspora nákladov na liečbu pracovných úrazov, pokuty alebo škody na majetku sa pritom môže vyšplhať až do desiatok tisíc eur.


„FORXAI Mirror rozpozná a upozorní aj na taký detail, ako je diera v rukavici alebo natrhnutý ochranný oblek. V priemysle vidíme najväčší potenciál technológie napríklad
vo výrobe polovodičov a čipov. Vhodná je tiež pre sektory farmácie, potravinárstvo alebo chemickú výrobu,“
uviedol Michal Šotek, riaditeľ divízie Video Solution Services spoločnosti Konica Minolta, a dodal: „O technológiu prejavili záujem už desiatky firiem v Česku a na Slovensku. Zásadná je pre ne možnosť naprogramovať umelú inteligenciu individuálne presne podľa ich požiadaviek.“
 
Zariadenie FORXAI Mirror sa skladá z inteligentnej kamery pripojenej na displej veľkosti človeka, ktorý sa aktivuje priložením špeciálnej karty a zdvihnutím rúk.
Umelá inteligencia následne okamžite skontroluje stav ochranných pomôcok. Na displeji sa v reálnom čase rovnako ako v klasickom zrkadle zobrazí výsledok testu vo forme piktogramov so zvýraznením prípadných nedostatkov. V prípade, že zamestnanec spĺňa bezpečnostné požiadavky, udelí mu technológia prístup do ďalších priestorov.
 
„V oblasti bezpečnosti umožňuje umelá inteligencia v kombinácii s kamerami lepšie monitorovanie, prevenciu a reakciu na rôzne hrozby. S pomocou termokamier možno napríklad predchádzať vzniku požiaru. Systém je pritom taký citlivý, že dokáže odhaliť riziko požiaru ešte predtým, ako sa objavia prvé plamene. Technológia je tiež schopná predikovať vandalizmus, upozorniť na opustenú batožinu alebo pád a možné zranenie človeka,“ vysvetlil M. Šotek.
 
Videoanalytický systém FORXAI vyvíjajú českí programátori v brnianskom výskumnom a vývojovom centre Konica Minolta. V rámci produktového portfólia spoločnosti sa využíva nielen v technológii FORXAI Mirror, ale tiež v kamerových riešeniach na kontrolu defektov vo výrobe, kvalitu montáže alebo automatickú kategorizáciu a evidenciu produktov.
 
„Nasadením nástrojov FORXAI môžu naši zákazníci optimalizovať svoje firemné procesy a dosiahnuť tak výrazné zvýšenie produktivity výroby pri súčasnom znížení prevádzkových nákladov. Konkrétne pomáhajú zvyšovať spoľahlivosť produktov, znižovať náklady spojené s ich reklamáciami a napríklad aj ušetriť priestory vyhradené kontrolórom kvality.
Tie možno následne využiť napríklad na inštaláciu ďalšej výrobnej linky,“
uzavrel M. Šotek.

Tlačová správa.pdf