Konica Minolta oslavuje 150 rokov: Na MSV 2023 predstavuje pokročilé AI technológie

| 15 septembra 2023

Sme účastníkmi najvýznamnejšej veľtržnej udalosti roka, Medzinárodného strojárskeho veľtrhu. Návštevníkov pozývame do nášho FORXAI štúdia v stánku 078 v hale F. FORXAI Mirror predstavíme na MSV 2023 v premiére.


Čo sme si pre návštevníkov veľtrhu pripravili?   
 
Nástroje pokročilých AI technológií vo výrobnom procese 
 
  • Rozpoznávanie a  počítanie objektov  
  • Kontrola kvality montáže  
  • Vizuálna kontrola defektov  
 
FORXAI Studio
 
  • Konfiguračný nástroj na vytváranie Machine Learning modelov. 
  • Praktické ukážky, ako učiť AI.  
 
FORXAI Mirror 
 
  • Pokrokové zariadenie na kontrolu ochranných pomôcok zamestnancov vo výrobných firmách (potravinársky, chemický, farmaceutický priemysel a ďalšie).  
 
Pomocou platformy FORXAI Video Vision si môžu návštevníci priamo na veľtrhu vyskúšať pokročilé AI technológie a ich jednoduché užívateľské rozhranie na rozpoznávanie objektov, ochranných pomôcok, defektov, znečistenia alebo chýbajúcich či nesprávnych komponentov výrobkov.
 
Nástroje FORXAI Studio rozširujú na úplne novú úroveň využitia inteligentných kamerových riešení Konica Minolta najmä vo výrobných a logistických firmách. S ich pomocou sa dá automaticky sledovať celý výrobný cyklus. Napríklad aplikácia na kontrolu kvality montáže (Assembly Quality Inspection) dokáže v reálnom čase sledovať, či sú všetky komponenty výrobku na svojom mieste a správne namontované. Aplikácia na detekciu a počítanie objektov (Object Detection And Counting) vie počítať, sledovať a kategorizovať produkty alebo ich časti v priebehu celého výrobného alebo logistického procesu, a to rýchlosťou presahujúcou 1 000 kusov za minútu. Tretím nástrojom je detekcia defektov (Defect Detection), kedy systém dokáže automaticky vyhľadať a upozorniť na akékoľvek poškodenie alebo znečistenie výrobku či jeho obalu.
  
 
FORXAI Studio na veľtrhu uvedie riešenie pre:  
 
Rozpoznávanie a  počítanie objektov 
 
Riešenie poskytuje presné štatistiky o počte vyrobených položiek podľa času a typu (kategórie). Používa sa predovšetkým na výrobné účely alebo napríklad na inventarizáciu.  
 
Kontrolu kvality montáže
 
Monitoruje chýbajúce alebo nesprávne použité diely, ako sú skrutky, príruby, káble, konektory a ďalšie výrobné komponenty na montážnej výrobnej linke.  
 
Vizuálnu kontrolu defektov 
 
Monitorovací systém na kontrolu prasklín, deformácií, znečistenia, chýbajúcich či nesprávnych komponentov výrobkov. Systém založený na hĺbkovom strojovom učení môže výrazne zlepšiť výrobný proces a z hľadiska reklamácií ušetriť náklady spoločnosti.  
 
 
AI ušetrí firmám tisícky eur mesačne
 
Nasadením nástrojov FORXAI možno optimalizovať firemné procesy a dosiahnuť tak výrazné zvýšenie produktivity výroby a súčasne znížiť prevádzkové náklady. Je možné napríklad zrušiť operačné miesto pre kontrolóra kvality a tým ušetriť priestor, ktorý sa dá využiť na inštaláciu nových strojov. Podľa našich interných prepočtov firmy vďaka AI ušetria mesačne až tisícky eur.
 
Ako prebieha učenie AI?
 
Systém založený na hĺbkovom strojovom učení výrazne zdokonalí výrobný proces z hľadiska bezpečnosti a efektívnosti. Nahraním fotiek možno ukázať do systému, na aké defekty sa má zamerať a aké objekty má rozpoznať. Nástroj zároveň ukazuje mieru spoľahlivosti v rozpoznávaní, takže aj v  priebehu času môžete model zdokonaľovať a jeho pokroky monitorovať a vyhodnocovať.  Týmto jednoduchým postupom AI učíte. Užívateľsky prívetivé a intuitívne rozhranie AI štúdia umožňuje pracovať samostatne bez zásahu tretej strany. 
 
 
Premiéra FORXAI Mirror na MSV 2023
 
Softvérový vývoj FORXAI Mirror prebiehal v brnianskom výskumnom a vývojovom centre Konica Minolta. A práve v Brne na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu predstavíme FORXAI Mirror odbornej verejnosti po prvýkrát. Otestovať toto kúzelné zrkadlo môžu návštevníci priamo na veľtrhu.
 
Zariadenie FORXAI Mirror tvorí inteligentná kamera pripojená na displej veľkosti človeka, ktorý sa aktivuje priložením takzvanej RFID karty a zdvihnutím rúk. Umelá inteligencia v kamere je naprogramovaná tak, aby v reálnom čase detegovala a skontrolovala správnosť nasadenia ochranných pomôcok. Zariadenie nielen skontroluje, či osoba na niektorú z pomôcok nezabudla, ale tiež, či ich má správne nasadené. Na displeji sa potom v reálnom čase rovnako ako v zrkadle ukáže výsledok testu vo forme piktogramov so zvýraznením prípadných nedostatkov.
 
Táto pokročilá AI technológia kontroluje požadované ochranné pomôcky zamestnancov vo výrobných firmách napr. z  oblasti potravinárskeho, chemického, farmaceutického priemyslu a z ďalších sektorov, v ktorých sa vyžaduje zvýšená ochrana zdravia zamestnancov pri práci. Automatizovane vytvára reporty a vie tiež zamestnancovi odomknúť dvere, pokiaľ sú všetky požiadavky na ochranné pomôcky splnené. Zariadenie významne prispieva k  BOZP a k  plneniu legislatívnych požiadaviek na ochranu zdravia zamestnancov.  
 
64. ročník medzinárodného strojárskeho veľtrhu sa uskutoční v dňoch 10. až 13.  októbra na brnianskom Výstavisku.
 
 
Náš stánok č. 078 nájdete v pavilóne F, neďaleko programu Digitálna továreň, na ktorom sa zúčastňujú aj naši odborníci.
 
Tešíme sa na stretnutie!
 
Tím Konica Minolta
 
Viac informácií o veľtrhu nájdete  na www.bvv.cz/msv.