Konica Minolta rastie v oblasti kamerových riešení pre priemysel, novú divíziu povedie Milan Obertík

| 27 februára 2024

Konica Minolta posilňuje v oblasti kamerových riešení a zakladá špecializované oddelenie s názvom Forxai Video Vision. To sa pod vedením Milana Obertíka zameria na rozvoj aktivít v rámci využitia priemyselných kamier a systémov umelej inteligencie programovaných vo vývojovom centre Konica Minolta v Brne. Dôvodom vzniku nového oddelenia je rastúci záujem o inteligentné kamerové riešenia a ďalšie rozširovanie portfólia v tejto oblasti.


Nové oddelenie vzniklo vyčlenením z divízie Video Solution Services, ktorá sa bude naďalej venovať kamerovým riešeniam najmä v spojení s ochranou objektov a bezpečností práce. „Forxai Video Vision sa zameria konkrétne na využitie kamier v spojení s inteligentnými video analytickými systémami, ktoré sa aktuálne etablujú najmä v oblastiach výroby a logistiky. Naši zákazníci sa na nás obracajú ako na silného partnera s preverenou globálnou značkou a vlastným vývojom softvérov. V tomto kontexte im preto chceme ponúknuť aj adekvátnu starostlivosť v podobe špecializovaného oddelenia,“ povedal Milan Obertík, riaditeľ divízie Forxai Video Vision Konica Minolta Business.

VIAC O:

Milan Obertík

absolvoval v roku 2015 Vyšší odbornou školu a Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Plzni. Od tej doby pracoval postupne v niekoľkých firmách so zameraním na automatizáciu a robotizáciu výroby.
Pôsobil v marketingu a predaji, špecializoval sa na segment priemyselných kamier. V českom zastúpení spoločnosti Konica Minolta zastával od roku 2023 pozíciu obchodného manažéra.   

Prvou úlohou M. Obertíka bude vybudovať tím zložený z obchodníkov, technikov a business development manažérov. Následne sa chce venovať upevneniu pozície Konica Minolta u existujúcich zákazníkov a ďalšiemu rozširovaniu technológií využívajúcich softvérovú platformu Forxai na českom a slovenskom trhu.
 
Video analytický systém Forxai začal vznikať v brnianskom vývojovom centre spoločnosti Konica Minolta v roku 2020 a od tej doby sa rozvíja a inštaluje v rôznych modifikáciách kamerových riešení určených pre zákazníkov z celého sveta. Nové oddelenie pod vedením M. Obertíka bude zodpovedné konkrétne za produkty využívajúce tento softvér najmä na kontrolu kvality a efektivity výroby.
 
Systém Forxai je vhodným doplnením k inteligentným kamerám Mobotix, ktoré Konica Minolta dodáva na trh od roku 2017 a od tej doby ich vo viac ako 300 českých
a slovenských podnikoch nainštalovala vyše 5000. Kamerové riešenia Mobotix sú vlajkovou loďou segmentu IT služieb spoločnosti Konica Minolta, ktorý sa v súčasnej dobe podieľa na obrate spoločnosti už viac ako z jednej tretiny.

Tlačová správa.pdf

Forxai na kontrolu kvality a efektivity výroby:

  • Aplikácia na kontrolu kvality montáže (Assembly Quality Inspection) v reálnom čase sleduje, či sú všetky komponenty daného výrobku v správnej pozícii a správne namontované. Ak deteguje chybu alebo chýbajúci diel, informuje nadväzujúci systém alebo priamo operátora.
  • Aplikácia na detekciu a počítanie objektov (Object Detection and Counting) dokáže nepretržite sledovať produkty alebo ich súčasti v priebehu celého výrobného a skladovacieho procesu rýchlosťou aj viac ako 1000 kusov za minútu.
  • Aplikácia na detekciu defektov (Defect Detection) umožňuje automaticky vyhľadať a upozorniť na akékoľvek poškodenie výrobku alebo jeho znečistenie. Táto funkcia napomáha predovšetkým k zvýšeniu spoľahlivosti výrobkov, teda k zníženiu množstva reklamácií a súvisiacich prevádzkových nákladov.
Podľa skúseností Konica Minolta možno v prevádzkach výrobných a logistických firiem po inštalácii softvéru Forxai už v prvom roku ušetriť rádovo až tisíce EUR.