Pracovisko budúcnosti

Zoznámte sa s Cobotom UR5E!

Konica Minolta je známa tým, že neustále inovuje. Posledné inovácie sa týkajú tzv. cobot riešení, ktoré posilňujú spoluprácu medzi ľuďmi a robotmi. Cobot je kľúčovým prvkom modernej výroby a pracovného priestoru. Toto riešenie je možné uplatniť napríklad vo výrobných procesoch alebo logistike.

23.01.2024
2 minúty 2 minúty
Obsah
Firmy vynakladajú na kvalitu svojich výrobkov 15 – 20 % zo svojich ročných príjmov z predaja. Vyplýva to zo štatistík Americkej spoločnosti pre kvalitu. Zákazníci sú stále náročnejší a akýkoľvek defekt alebo nedokonalosť ich vedie k reklamácii, oprave či výmene tovaru. Výsledkom je rast výrobných nákladov a neefektívnosti. Jedným zo spôsobov, ako efektívne eliminovať nedostatky, je zachytiť ich priamo vo výrobe. Často ide o rôzne škrabance, poškodenie, znečistenie či prítomnosť cudzích objektov.

Oblasti použitia cobota:

 • obsluha strojov, 

 • montáž, 

 • dávkovanie, 

 • manipulácia s materiálom, 

 • kontrola kvality atď. 

Technológia nájde aj odstráni poškodené výrobky

Vo výrobnom procese dokáže cobot spoločne s kamerovým systémom zastúpiť prácu výstupnej kontroly a odhaliť akékoľvek poškodenie či znečistenie produktov už priamo na výrobnej linke. Robotická ruka súčasne dokáže chybné výrobky automaticky odstrániť bez toho, aby došlo k spomaleniu procesu výroby. 

Na špinavú prácu je tu cobot!

Okrem zaistenia kontrolnej činnosti si technológia dokáže poradiť aj s ťažkými a špinavými prácami, ako je zváranie, uťahovanie či lepenie. Vďaka bezpečnostnej funkcii, ako je napríklad technológia na snímanie sily a detekcia kolízie, môže však cobot pracovať priamo vedľa ľudí bez potreby budovania akýchkoľvek ochranných bariér. 

Cobot môže pracovať nepretržite

Riešenie môže firmám pomôcť s problémom nedostatku zamestnancov vo výrobe alebo umožniť zamestnancom venovať sa menej monotónnej práci. V spojení s priemyselnými kamerovými systémami dokáže tieto činnosti efektívne zautomatizovať a vďaka možnosti práce cobota v režime 24/7 aj výrazne zvýšiť spoľahlivosť a rýchlosť výroby. 

Základné parametre cobota:

 • Nosnosť až 30 kg.
 • Spotreba energie je v priemere 200 W (obdobne má herné konzoly).
 • Práca v režime 24/7.
 • Pri jednoduchých úlohách zostavenie a naprogramovanie do hodiny.
 • Rameno dosiahne o 20 cm ďalej ako ruka priemerného pracovníka.
 • Malá plocha – nízke priestorové náklady. 

Riešenie je možné kombinovať

Cobot od Konica Minolta môže v spolupráci so strojovým videním fungovať aktuálne v dvoch kombináciách. Buď je kamerový systém samostatne a cobot pracuje namiesto človeka ako manipulátor, alebo kamerový systém môže byť umiestnený na konci robotickej paže, kde zhotovuje a vyhodnocuje snímky z každého miesta kam ju cobot posunie. 

Veľkou prednosťou cobota je aj jeho veľká rýchlosť nasadenia. Jeho zostavenie, naprogramovanie prvých jednoduchých úloh zaberie aj netrénovanému programátorovi menej ako hodinu. 

Automatizácia pre agilnú a efektívnu výrobu

Zabezpečte pracovisko cobotom a nechajte vaše projekty rásť 

UR5e cobot
Toto by pre vás mohlo byť tiež zaujímavé:

Poznáte najnovšie trendy v digitalizácii na rok 2024?

Digitálnu kanceláriu a hybridný spôsob práce využíva celosvetovo stále viac...

Pracovisko budúcnosti
10.01.2024

Technológiou proti personálnej kríze

Veľa firiem v súčasnosti rieši problémy spojené s nedostatkom kvalifikovanej...

Pracovisko budúcnosti
03.07.2023

Už ste počuli o zrkadle, ktoré pomocou AI kontroluje osobné ochranné pomôcky?

FORXAI Mirror sa skladá z kamier pripojených na displej o veľkosti človeka...

Pracovisko budúcnosti
14.11.2023
Pre vás od nás: