Budúcnosťou kamerových systémov je ich pokročilá analytika

| 1 augusta 2022

Kamerový systém dnes neslúži len na monitorovanie priestorov firiem či parkovísk. Trendom je pokročilá analytika s ktorou získava kamerový systém veľkú pridanú hodnotu. O tom ako sa dá kamerový systém využiť naplno sme sa zhovárali s Tiborom Lévaiom za kamerový systém Mobotix od Konica Minolta.


Aký je rozdiel medzi klasickým a pokročilým kamerovým systémom akým je napríklad Mobotix?
Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať, rozdiely sú obrovské. Počas posledných rokov vývoj v tejto oblasti veľmi silno napreduje. Už to dávno nie je len systém, ktorý signalizuje napríklad nepovolený vstup na pozemok. Moderný kamerový systém. akým je nemecký Mobotix, má hemisférické technológie, ktoré dokážu sledovať okolie až v rozsahu 360°. Majú v sebe zabudované detektory pohybu a zvuku alebo funkciu heatmap - pomocou nich odhaľujú najčastejší výskyt osôb v konkrétnych miestach sledovaného okolia. Všetky kamery sú taktiež vybavené reproduktorom a mikrofónom pre obojsmerný prenos zvuku a umožňujú ukladanie záznamu na SD karty či inteligentné dátové úložiská bez nutnosti pripojenia k počítaču alebo k záznamovému zariadeniu. Ide tak o komplexný systém s možnosťou analytiky ako nadstavby kamerového systému.


Akú analytiku zvládne kamerový systém Mobotix?
Mobotix dokáže identifikovať vozídlá, osoby, vyhodnocovať najčastejší pohyb zákazníkov v obchodných centrách, verejných priestoroch. Vytvára totiž tzv. heatmapy.  Táto pokročilá analytika pomáha zlepšovať aj logistiku firiem. A to bez ohľadu na to v akej oblasti daná firma pôsobí.  Pridanou hodnou je napríklad monitorovanie pohybu tovaru v akejkoľvek fáze logistického procesu, alebo kontrola kvality daného výrobku. Pre výrobné spoločnosti je to príležitosť maximalizovať efektivitu fungovania a ušetriť náklady. Mobotix je možné využiť aj na monitorovanie riadenia a reguláciu strojov. Nový rad inteligentných kamier dokáže s pomocou termovízie a umelej inteligencie upozorniť na nebezpečenstvo vzniku požiaru ešte pred samotným vznietením. Zjednodušene môžeme povedať, že dokážu predpovedať budúcnosť. Dokážu totiž odhaliť nežiaduce zahrievanie strojov a predísť tak ich poškodeniu alebo zvýšiť ochranu objektov aj za zlého počasia.


Pre aké firmy je Mobotix určený?
Vo všeobecnosti možno povedať, že je určený pre firmy, ktoré chcú stabilný a spoľahlivý kamerový systém nemeckej kvality. Z vlastných skúseností viem, že firmy nedôverujú čínskym bezpečnostným systémom. Dávajú prednosť spojeniu nemeckej kvality Mobotix s japonskou precíznosťou Konica Minolta. Firmy oceňujú, že každý prvok v systéme sa dá bez problémov nahradiť alebo opraviť. Veľkou prednosťou nemeckého Mobotixu je aj to, že sám vlastní niekoľko patentov v oblasti  kamerovej bezpečnosti. Iní zahraniční výrobcovia iba čerpajú z týchto patentov.  Originálny produkt je však len jeden. Z pohľadu segmentu je Mobotix vhodný pre retailové prevádzky, obchodné centrá, logistické firmy či výrobné podniky. 


Sú prípady z praxe na ktorých je vidieť ako vie byť Mobotix nápomocný?
Z viacerých veľkých referencií by som vyzdvihol maloobchodnú sieť Lidl. Všetkým jeho prevádzkam v Bulharsku pomáhame s bezpečnosťou. Na Slovensku rozhiehame spoluprácu ohľadom počítania zákazníkov a vylepšovania chladiacej predajnej zóny. Medzi zaujímavé projekty kde Mobotix pomáha je napríklad aj pražské metro.  Potom sú to napríklad predajne Decathlon, Exisport alebo spoločnosť Würth.


Aká je budúcnosť kamerových systémov? Ako silný trend je analytika a smart riešenia napojené na kamerový systém?
Pokročilá analytika spojená s umelou inteligenciou je smer, ktorý v najbližších rokoch čaká veľká budúcnosť. Už dnes si veľa firiem uvedomujú jej pridanú hodnotu. Firmy vo svojom výrobnom procese dokážu nahradiť zamestnancov kamerovým systémom a znížiť tak výrobné náklady a zefektívniť výrobný proces ako aj samotnú kontrolu kvality. To je však iba začiatok. Dôležitým faktorom do budúcnosti je aj variabilnosť kamerového systému. Je potrebné aby kamerový systém bol tvárny a prispôsobil sa individuálnym potrebám danej firmy. Vidíme to na Mobotixe. Bez väčších problémov je napojiteľný na akýkoľvek firemný systém a je na firme ako ho potrebuje využívať. A to je výhodné. Servisná zmluva, ktorú klienti podpisujú im garantuje nepretržitú prevádzku kamerového systému s prípadným zásahom do niekoľkých hodín. Umelá inteligencia, variabilnosť a spoľahlivosť sú hlavné piliere úspešného kamerového systému budúcnosti akým je napríklad aj Mobotix.

 


Vizitka  - Tomáš Lévai
Oblastný riaditeľ pre kľúčových zákazníkov Konica Minolta.  Vyštudoval XX. Svoju kariéru začínal  XX. V Konica Minolta pôsobí od roku XX.  Z pozície XX sa vypracoval na oblastného riaditeľa. Na starosti má obchodné vedenie tímu a predaj služieb Konica Minolta (print, Mobotix, informačné systémy) kľúčovým zákazníkom.