Ekológia

Päť tipov na digitálne upratovanie a udržateľnosť

Deň digitálneho upratovania 2024 sa koná 16. marca 2024 a nabáda nás, aby sme sa zamysleli nad tým, či je naša IT infraštruktúra dobre organizovaná a efektívna. Či už ide o cloudové alebo miestne úložisko, digitálny úložný priestor má priamy dopad na udržateľnosť.

15.03.2024
2 minúty 2 minúty
Obsah
Uhlíková stopa dát nie je zanedbateľná. Uloženie 1 GB dát spotrebuje 0,015 kWh elektriny a 0,28 kg emisií CO₂. Inak povedané: elektrina potrebná na uloženie približne 3 500 e-mailov po 5 MB vyprodukuje približne toľko CO₂ ako pri najazdení kilometra osobným autom. Zmazanie 1 000 e-mailov by znamenalo uhlíkovú výhodu približne piatich gramov CO₂. Nie je to len ukladanie dát, ktoré spotrebováva zdroje, ale tiež prenos dát. Napríklad proces sťahovania alebo prenosu 1 GB dát vyžaduje 3 kg CO₂. Podľa výpočtov France Télévisions zamestnanec s priemernou e-mailovou prevádzkou vyprodukuje každý deň toľko skleníkových plynov, koľko ich vyprodukuje jedenásťkilometrová cesta autom. O upratovaní digitálneho priestoru je dobré uvažovať rovnako ako vo fyzickom svete. Preto sme si pre vás pripravili 5 našich najlepších tipov, ako vyčistiť digitálne úložisko a šetriť energiu:

1. Obmedzte miestne úložisko a používajte na zdieľanie cloudové riešenie

Skvelým nástrojom na zdieľanie je SharePointu Online. Nemusíte ukladať niekoľko verzií dokumentu, stačí iba jedna, ktorá je zdieľaná medzi všetkými. Staršie verzie však môžete kedykoľvek obnoviť, pretože sú uložené v komprimovanej podobe v zálohe, a preto si vyžadujú menej úložného priestoru.

Typickým príkladom je príprava prezentácie v PowerPointe, kedy na rovnakom súbore môže pracovať viac ľudí, ktorým udelíte prístup. Ak by každý pracoval na vlastnom súbore, spotrebováva to viac miesta a vzniká obvykle aj zmätok, ktorá verzia je na konci procesu tá správna.

2. Neposielajte prílohy v e-mailoch

Pri odosielaní e-mailov namiesto pripájania súboru jednoducho zdieľajte dokumenty z OneDrivu alebo SharePointu Online priamo ako odkaz. Uistite sa, že súbory sú vopred s dotyčnými zdieľané! Príjemcovia tak majú priamy prístup k dokumentom, čo šetrí objem dát pri odosielaní a nezvádza ich na stiahnutie príloh a ich lokálne uloženie, ktoré by zbytočne spotrebovávalo ďalšie zdroje.

3. Nastavte automatické vymazávanie

Užitočné záznamy schôdzok v Microsoft Teams sa automaticky nastavia tak, aby sa po 60 dňoch odstránili z Microsoft Streamu. Potom dostanete e-mail, že nahrávka bola vymazaná a v prípade potreby ju môžete stále obnoviť.

Pri SharePoint Online, možno dokumenty nastaviť tak, aby ich po určitej dobe odstránil. Nie je to však automatické ako pri nahrávkach, musíte sa nastaviť ručne. Okrem toho sa v SharePointe Online všetky dokumenty, ktoré boli odstránené, po určitej dobe automaticky odstránia aj z koša.

4. Odhláste sa z odberu nevyžiadaných oznámení

Uistite sa, že ste sa odhlásili z odberu všetkých nevyžiadaných oznámení a odstráňte tie z nich, ktoré sú už uložené vo vašich systémoch. S ohľadom na čas, ktorý strávite s čistením vášho digitálneho úložiska, zvažujte všetky mailingy, ku ktorým sa napríklad pri nákupe prihlasujete.

5. Vystopujte dokumenty, ktoré plytvajú miestom

Pravidelne čistite nedôležité, najmä väčšie súbory, priamo na vašom počítači alebo mobilnom zariadení, na zdieľanom serveri, v cloudovom úložisku alebo v úložisku       e-mailu alebo iných aplikácií na zasielanie správ. Veľa súborov môže byť duplikátmi tých, ktoré sú bezpečne uložené inde, napríklad na SharePointe Online.

Ako vám môže Konica Minolta pomôcť s digitálnym upratovaním?

Čistý digitálny svet prináša veľa výhod, preto je dobré si zvoliť odborného partnera pre IT podporu, ktorý vám a vašej organizácii pomôže optimalizovať využitie IT zdrojov a zvýšiť efektivitu.

Konica Minolta je akreditovaným Microsoft Cloud Solution Partnerom. Vieme vám pomôcť maximálne využiť súbor digitálnych aplikácií a nástrojov Microsoft 365 (vrátane SharePoint Online, Teams a OneDrive) tak, aby vaše cloudové úložisko fungovalo čo najefektívnejšie. 

Prečo začať digitálnu transformáciu s Microsoft a Konica Minolta?

Objavte dôvody ...

Dozvedieť sa viac
Microsoft Office 365 - dlaždice IK
Toto by pre vás mohlo byť tiež zaujímavé:

7 tipov pre ekonomickú
a ekologickú tlač

Patríte medzi firmy, v ktorých sa stoly prehýbajú pod množstvom vytlačených...

Ekológia
15.09.2023

Poradca pre recyklovanie: Kam s použitými tonermi alebo šanónmi?

Aj vy premýšľate, ako správne recyklovať niektoré kancelárske potreby? Častým...

Ekológia
10.10.2023
Pre vás od nás: