Umelá inteligencia pomôže riešiť personálnu krízu v zdravotníctve

| 23 mája 2023

Praha, 23. mája 2023 - Monitorovanie prítomnosti pacienta v izbe, vyhodnocovanie jeho pohybu v nej a okamžité upozornenie napríklad v prípade záchvatu alebo pádu. Umelá inteligencia v spojení s kamerami môže výrazne zjednodušiť pravidelnú kontrolu stavu pacientov, ktorá je pre sestry jednou z časovo najnáročnejších činností. Podľa minuloročného prieskumu Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky chýba v Českej republike až štyritisíc zdravotných sestier. Z analýzy spoločnosti Konica Minolta vyplýva, že používanie inteligentných kamier môže zvýšiť efektivitu ošetrovateľskej starostlivosti až o 30 %.


"Celá Európa čelí nedostatku zdravotných sestier a najmä v Ázii už naše riešenia využívajú nemocnice. Okrem toho, že kamery nahrádzajú pravidelné vizity, môžu napríklad monitorovať aj teplotu pacientov a poskytovať množstvo údajov, ktoré sestrám uľahčujú administratívu. To sú desiatky ušetrených minút denne, kedy sa sestry môžu venovať iným činnostiam," povedal Michal Šotek, riaditeľ divízie Video Solution Services spoločnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, a dodal: "V súčasnosti využíva naše kamery niekoľko českých nemocníc na bežné monitorovanie bezpečnosti a teploty. S prvými zákazníkmi jednáme o využití umelej inteligencie na zjednodušenie práce zdravotných sestier."

Technológia spoločnosti Konica Minolta je vhodná nielen pre nemocnice, ale napríklad aj pre nemocnice rôzneho zamerania alebo domovy dôchodcov. Kamery spracúvajú len tzv. anonymizované údaje, čím sa zachováva súkromie monitorovaných osôb.
"V tomto prípade kamera neodosiela štandardný videozáznam sestry, ktorá sleduje, čo pacient robí. V podstate funguje len ako senzor. Na monitore potom sestra vidí len prehľad všetkých izieb s grafickým znázornením stavu pacientov. To má podobu semaforu, kde každá farba môže byť priradená k inému definovanému stavu," vysvetlil M. Šotek.

Systém môže špecificky indikovať napríklad odchod z miestnosti, polohu pacienta (sedí/leží) alebo neštandardný pohyb, napríklad pád. V prípade potreby môže personál aktivovať obojsmerný mikrofón a komunikovať s pacientom. Ak nastane krízová situácia, zapne sa nahrávanie situácie na izbe a údaje sú okamžite pripravené na zdieľanie s ostatnými kanálmi. V takejto situácii sa spustí alarm nielen na pracovisku sestier, ale upozornenie sa dá nastaviť aj na mobilný telefón ošetrujúceho lekára. "Kamery monitorujú situáciu v izbách v režime 24/7. V prípade kritickej situácie potom v priebehu niekoľkých sekúnd spustia alarm. V praxi sa tak dá predísť mnohým tragickým scenárom spôsobeným neskorým zásahom lekára," uzavrel M. Šotek.